اخبار، رویداد و مصاحبه ها

روش آموزشی کتاب «هارمونی جامع کاربردی» متفاوت است- اخبار فرهنگی تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از کتاب «هارمونی جامع کاربردی» نوشته کامبیز روشن‌روان شنبه 29 شهریور 1393 با حضور تعدادی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی و علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد و مدیر موزه موسیقی در موزه موسیقی برگزار شد.

در این مراسم مصطفی کمال پورتراب، فریدون شهبازیان، صدیق تعریف، شهرام ناظری، هوشنگ مرادی کرمانی، محمدسریر، شهلا میلانی، علیرضا قربانی، هادی منتظری، بیژن بیژنی، پیمان میرآقاسی، پیروز ارجمند مدیر کل دفتر موسیقی و علی ترابی مدیر انجمن موسیقی حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم صالح رامسری مدیر انتشارات «معین» که کتاب «هارمونی جامع کاربردی» را منتشر کرده، درباره روند انتشار این کتاب گفت: این کتاب حاصل 40 سال تحقیق استاد روشن روان پیرامون هارمونی موسیقی است که به نظر من شیوه‌ای نوین در آموزش کاربردی هارمونی موسیقی است و می‌تواند مورد استفاده قشر وسیعی از هنرمندان و علاقه مندان موسیقی قرار گیرد.

کار کردن در حوزه موسیقی دشوارتر از سایر حوزه‌هاست

در بخش دیگری از این مراسم علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد و مدیر عامل موزه موسیقی در سخنانی کوتاه گفت: خوشحالم از اینکه استاد کامبیز روشن روان این محل را مناسب برگزاری مراسم رونمایی دانست و امیدوارم بتوانیم این گونه برنامه‌ها را در موزه موسیقی ادامه دهیم. این در حالی است که ما خاطره خوبی از رونمایی کتاب‌های ارزشمند در موزه موسیقی داریم.

مدیرعامل موزه موسیقی ادامه داد: موزه موسیقی همیشه در کنار آن خوبی‌ها و زیبایی‌هایی که دارد مشکلاتی هم دارد که باید تلاش کنیم این مشکلات را نیز مرتفع کنیم اما با این حال بسیار خوشحالیم که بعد از سالهای متوالی مکانی به نام موزه موسیقی داریم. البته باید به این نکته نیز اشاره کنم که کشور ما کشور موارد متناقض است که از یک طرف بی‌مهری و از یک طرف تشویق نیز وجود دارد.

وی افزود: وضعیت فرهنگ و هنر کشور در این سال‌ها به سمتی می‌رود که اهالی موسیقی زحمت‌های زیادی برای موسیقی کشیده‌اند بنابراین این هنرمندان نیز باید از ارج لازم برخوردار باشند و به آن‌ها در کنار سایر هنرمندان حتی بیشتر از گونه‌های دیگر رسیدگی شود چون این حوزه، حوزه بسیار متفاوتی است و کار در آن سخت‌تر از سایر هنرهاست.

معاون هنری وزیر ارشاد با تمجید از حضور هنرمندان و اهل قلم در موزه موسیقی گفت: برای ما باعث افتخار است که هنرمندان و اهالی قلم به موزه موسیقی می‌آیند و در کنار هم پاتوق فرهنگی درست می‌کنند. من امیدوارم با همکاری و همفکری شما هنرمندان اینجا منزل دیگری برای اهالی موسیقی باشد.

مرادخانی با اشاره به توصیه حسین علیزاده به او اظهار کرد: البته چند روز پیش حسین علیزاده به من گفت اجازه ندهید در موزه موسیقی هر برنامه‌ای اجرا شود چرا که وقتی شما می‌گویید اینجا خانه و منزل اهالی موسیقی است بنابراین باید منزلت این خانه نیز حفظ شود و برنامه‌هایی در اینجا برگزار شود که متناسب باشان هنرمندان موسیقی است.

خوشنویس عنوان کتاب «هارمونی جامع کاربردی» یک خواننده است

بیژن بیژنی خواننده و خوشنویسِ عنوان کتاب «هارمونی جامع کاربردی» گفت: خوشحالم که در کتاب «شرح ردیف موسیقی ایرانی» نوشته استاد فرهاد فخرالدینی و کتاب «هارمونی جامع کاربردی» استاد کامبیز روشن روان که هر دو کتاب‌های ارزشمندی هستند سهم کوچکی در به بار نشستن آن‌ها داشتم و خوشنویسی نام این دو کتاب توسط من انجام شده است. من با استاد روشن روان سابقه دوستی 30 ساله دارم که حاصل این دوستی تولید هشت آلبوم موسیقی در سالهای مختلف است که بسیاری از آن‌ها جزو خاطرات خوش حافظه شنیداری مردم شد و من واقعا از این بابت خوشحالم.

این خواننده گفت: امیدوارم ما همچنان شاهد به ثمر نشستن آثار تازه موسیقایی از استاد کامبیز روشن روان در بخش شنیداری و تالیفی باشیم کما اینکه اخیرا نیز کارهایی را با وی آغاز کرده‌ایم که امیدوارم هرچه زود‌تر به مخاطبان موسیقی ارائه شود.

با این کتاب می‌توان موسیقی قرن بیستم را شناخت

فرهاد فخرالدینی رهبر ارکستر ملی درباره انتشار کتاب «هارمونی جامع کاربردی» نوشته کامبیز روشن روان گفت: این کتاب برای کسانی که می‌خواهند موسیقی را شروع کنند و آن را ادامه دهند، بسیار ارزشمند است. به نظر من این کتاب می‌تواند منبع مهمی برای شناخت موسیقی قرن بیستم باشد. وقتی این کتاب را مطالعه کردم مشاهده کردم که چه زحمتی برای آن کشیده شده است و نویسنده توانسته به درستی از هارمونی تعریف خود را بسیار قابل فهم و درک به مخاطب ارائه دهد.

روش آموزشی کتاب «هارمونی جامع کاربردی» با دیگر کتاب‌ها متفاوت است

کامبیز روشن روان نویسنده کتاب «هارمونی جامع کاربردی» درباره نوشتن این کتاب گفت: آنچه در روش آموزشی کتاب «هارمونی جامع کاربردی» از آن استفاده کردم کاملا با تمام کتاب‌های هارمونی ایرانی و خارجی تفاوت دارد. این کتاب حاصل 45 سال کار آموزشی من در عرصه موسیقی است که نتایج خوبی برایم داشت و من هارمونی‌ای در این کتاب ارائه کردم که هم حرکت افقی و هم حرکت عمودی در آن لحاظ شده است.

وی افزود: در این کتاب هنرجو مستقیم به سمت آهنگسازی می‌رود و هیچ تمرینی در آن گنجانده نشده است. این در حالی است که چیدمان فصل‌های کتاب نیز چیدمانی منحصر به فرد است که می‌تواند در نوع خود به عنوان یکی دیگر از ویژگیهای کتاب به حساب آید.

این آهنگساز موسیقی در بخش دیگری از صحبتهای خود تصریح کرد: ساختار نوشتاری این کتاب سادگی و روان بودن آن است به طوری که علاقه‌مند به موسیقی با دانستن تئوری موسیقی می‌تواند به راحتی از این کتاب استفاده کند. البته من برای آوردن نمونه‌ها تلاش کردم که از آثار خودم برای ذکر مثال استفاده کنم تا مخاطب بهتر بتواند با موضوع نزدیک شود.

گروه نوازی موسیقی به سرپرستی سوسن اصلانی، تکنوازی سه تار انوش جهانشاهی و قرائت یک مقاله توسط نازلی بخشایش از شاگردان کامبیز روشن روان از بخش‌های دیگر برنامه رونمایی از کتاب هارمونی جامع کاربردی بود.